Běžná realita už firmám nestačí, své procesy přesouvají do virtuálního prostředí | eMan

Běžná realita už firmám nestačí, své procesy přesouvají do virtuálního prostředí

Rozšířená i virtuální realita jsou sice stále ještě v plenkách, přesto se již nyní v Česku používají v mnoha firmách. Aktuálně se s nimi setkáte třeba v letectví, ale i v téměř všedních aktivitách, jako je kvalitní vizualizace a prezentace dat – k tomu je využívá i Evropský statistický úřad (Eurostat).

Odborníci se shodují, že rozšířená realita (AR), stejně jako ta virtuální (VR) bude čím dál více prorůstat i do našich životů. Jejich principy tomu totiž napomáhají, protože v podstatě se jedná o technologie, které umožní ve virtuálním prostředí nebo pomocí AR brýlí přenést digitální data do reálného světa – tedy jako bychom je viděli po svém boku.

 

Na letadlo se smartphonem

I zdánlivě složitá kontrola letadla může být ve skutečnosti docela jednoduchá. Aplikace pomáhající s opravou letadel totiž funguje jak na drahých AR brýlích typu Microsoft Hololens, tak na smartphonu zasazeného do jednoduchého headsetu. Typ používaného zařízení ovlivní způsob ovládání (ať už se jedná o snímání zorniček, gesta nebo poklepání) i kvalitu zobrazení. Všechny funkce ale zůstávají v zásadě stejné.

A jak to vypadá v praxi? „Letecký inženýr vchází do hangáru s nasazeným headsetem. Aplikace skrze kameru rozpozná, kterým letadlům se dnes má věnovat a v zorném poli mu je na displeji označí. Ve chvíli, kdy přijde ke stroji, se mu v levé části zorného pole objeví checklist a v pravé části manuál k prvnímu kroku práce, která ho na daném stroji čeká. Součástí instrukcí jsou i podrobné nákresy jednotlivých součástek v odpovídající velikosti,“ popisuje Roman Kouba ze společnosti eMan.

 

Jistota, že se při opravě nic nevynechá

Při splnění úkolu se vše zaznamená podle toho, jaké zařízení pracovník používá – pohledem do určitého rohu, gestem nebo poklepáním. Poté se mu objeví další instrukce. A tímto způsobem může člověk postupovat krok po kroku a letadlo po letadle s jistotou, že nic nevynechá, s podrobným návodem neustále na očích, a přitom s volnýma rukama.

„Aplikace celý postup zaměstnance zaznamenává a následně nahrává na cloud, takže je možné jeho práci kdykoli zkontrolovat a v případě chyby vylepšit celý manuál tak, aby k ní příště už nedošlo. AR tak díky tomu pomáhá rozvinout stávající řešení, a podniky, které ji využívají, mají zjevnou konkurenční výhodu na trhu,“ komentuje Kouba.

 

Lepší vizualizace dat

Eurostat vzal využití moderních technologií za své. Virtuální realitu využívá k tomu, co mu jde nejlépe – tvorba statistik a dat. Výstupem je pak speciální aplikace, v níž se mohou její uživatelé obklopit prostorovými grafy v různých formách zobrazení a v reálném čase s nimi manipulovat v 3D. To přinese analytikům výrazně podrobnější a přehlednější pohled a snáze identifikují jakékoli výkyvy.

 

„Při tvorbě VR řešení pro Eurostat bylo stěžejní najít ideální způsob, jak skloubit potřeby analytiků a zároveň zachovat přívětivé uživatelské rozhraní,“ popisuje Kouba a pokračuje: „Některá data jsou například spojena s geografickými údaji, ta si může uživatel zobrazit na virtuální mapě, kde obratem získá lepší přehled,“ zakončuje Kouba.

Vývoj samotné aplikace trval zhruba 8 měsíců, poté byla finalizována „za běhu“ na základě zpětné vazby Eurostatu, který ji ve své úplné podobě využívá od letošního roku.

Regina Záhejská
Regina Záhejská
Marketing Specialist

EMAN EUROPE

eMan a.s.
U Pergamenky 1145/12
170 00 Praha 7
Česká republika

Zobrazit na mapě

+420 222 202 222
info@eman.cz

EMAN NORTH AMERICA

eMan Solutions LLC
The Cannon Houston
1334 Brittmoore Rd
Houston, TX 77043
United States of America
Zobrazit na mapě

+1 (346) 232 2867
hello@emanglobal.com