Vývojáři z eManu vidí v krizi šanci. Aby ji využili, jdou pro kapitál na burzu [ČLÁNEK NA E15.CZ] | eMan

Vývojáři z eManu vidí v krizi šanci. Aby ji využili, jdou pro kapitál na burzu [ČLÁNEK NA E15.CZ]

Na pražský burzovní trh Start poprvé míří česká softwarová firma. Společnost eMan, která spolupracuje s automobilkou Škoda nebo koncernem Honeywell, očekává od úpisu akcií výnos až padesát milionů korun.

Těžkých časů se nebojí. Naopak se v nich pouštějí do zásadních kroků. V roce 2010, kdy se světová i česká ekonomika pomalu sbírala z propadu vyvolaného finanční krizí, úspěšně rozjeli softwarovou firmu eMan. Nyní, když si Česko teprve zvolna ulevuje od sevření koronavirovou pandemií, ale svět ještě zdaleka nemá vyhráno, míří s významným podílem své společnosti na burzovní trh pro menší podniky.

„Všechny formální povinnosti máme téměř splněny. Finální verzi našeho prospektu dostane počátkem července Česká národní banka a v půli srpna by měl začít úpis našich akcií,“ říká výkonný šéf a jeden ze čtyř spoluvlastníků eManu Jiří Horyna. Navzdory výpadku, který koronavirus způsobil ekonomice, jsou podle něj signály ohledně výsledku emise optimistické. „Nechci nic zakřiknout, ale ohodnocení odpovídá našemu očekávání a zpětná vazba od potenciálních investorů je pozitivní,“ říká Horyna.

Současní majitelé si chtějí ponechat kontrolní většinu, tedy minimálně 51 procent. Tři procenta získali během června zaměstnanci a pro burzovní investory tak bude k dispozici až 46procentní podíl ve firmě, která by úpisem akcií chtěla získat 40 až 50 milionů korun.

Kdo je online, vítězí

Nový kapitál má eManu ulevit od splácení bankovního úvěru, s jehož pomocí společníci před dvěma lety vykoupili zpět 60 procent firmy od někdejšího investora – společnosti Jablotron. Na významu však nabývá hlavně druhý důvod vstupu na burzu, kterým jsou peníze na další rozvoj. „Patřím mezi ty, kteří očekávají ekonomickou krizi. Každá krize znamená příležitost a my na ni chceme být připraveni. Chceme posílit finanční stabilitu, abychom měli zdroje tuto příležitost využít,“ vysvětluje Horyna.

Svou vizi opírá o vlastní i všeobecné očekávání, že sektoru informačních technologií by se zpomalení ekonomiky nemělo až tolik dotknout. „Firmy přehodnocují své priority a mnohem více uvažují o digitalizaci. Řada z nich převedla v době karantény zaměstnance na práci z domova a zjistily, že na to nejsou dobře připraveny. Ještě větší prostor pro IT ale představuje mnohem větší zájem o komunikaci se zákazníky přes různé online kanály,“ vysvětluje Horyna. Vítězi v době karantény totiž byly zejména e-shopy a další online byznys.

 

Celý článek dostupný na: https://www.e15.cz/byznys/e15-a-byznys/vyvojari-z-emanu-vidi-v-krizi-sanci-aby-ji-vyuzili-jdou-pro-kapital-na-burzu-1371137

Tomáš Čermák
Tomáš Čermák
eMan CMO & Co-Founder

EMAN EUROPE

eMan a.s.
U Pergamenky 1145/12
170 00 Praha 7
Česká republika

Zobrazit na mapě

+420 222 202 222
info@eman.cz

EMAN NORTH AMERICA

eMan Solutions LLC
The Cannon Houston
1334 Brittmoore Rd
Houston, TX 77043
United States of America
Zobrazit na mapě

+1 (346) 232 2867
hello@emanglobal.com