Výlet do budoucnosti: Mobile World Congress 2018 | eMan

Výlet do budoucnosti: Mobile World Congress 2018

Mobile world congress 2018, mobile development, technologické trendy, vývoj

Kde jsou nejnovější trendy v technologiích, tam nemůže eMan chybět. Letošní MWC představil novinky v AR, VR, Smart City nebo automotive. Pojďme se podívat na to nejdůležitější z nich.

Mobile World Congress je největší akcí v oblasti mobility, sítí a hardwaru. Proto eMan vyslal čtyři průzkumníky do Barcelony, kde se každoročně koná. V průběhu 4 dní se v 8 halách a ostatních prostorách konferenčního centra sešlo najednou i více než 100 000 návštěvníků.

Organizace byla špičková. Už při příletu do Barcelony bylo naprosto jasné, jak důležitá tahle akce je; lístky byly připravené k vyzvednutí už na terminálu a MWC měl pronajatou půlku odbavovací haly.

 

Gabriel Szalay, Lukáš Križko, Jan Horyna, kosmonaut

 

Hned v pondělí jsme vyrazili do víru technologií, abychom si prohlédli všechny expozice a načerpali budoucí trendy.

 

Samsung S9 a S9+

Jedním z nejvýraznějších vystavovatelů byl Samsung. Na kongresu představil svou novinku, vlajkovou loď Samsung S9 a S9+, která byla na stánku středem pozornosti. Vyzkoušeli jsme si, jaké nové funkce nabízí a jak fungují. Snímání otisku prstu se přesunulo na střed zadní části telefonu. To znamená přímo pod foťák, který doznal snad nejvíc změn. V bodech: duální závěrka, S9+ používá duální foťák, světelnost až f/1,5. Automatické slow-motion video a AR smajlíci už jsou jen třešničkou na dortu.

 

Samsung S9, Samsung S9+

 

Virtual Reality

Dalším tahákem většiny expozic byla prezentace virtuální reality a hardwaru, který je vhodný k 360° VR. Zkusili jsme si hrát se Samsung Gear 360° a byl to celkem zajímavý zážitek. Bylo na něm jasně vidět, jak se technologie posouvá dopředu a co všechno je možné vyvinout pro mobilní telefon.

 

virtuální realita, virtual reality, Gabriel Szalay

 

Augmented Reality

Skvělou venkovní expozici, která ukazovala různá využití AR, si připravil Android tým. Prezentoval na ní i svá řešení pro jednodušší vývoj. Přes displej mobilního telefonu jsme se díky AR například prošli po novostavbě, zkusili si zaparkovat automobil v živé velikosti na plochu výstaviště a na závěr si prohlédli i jeho interiér. Rozšířená realita se stává dostupnější a její využití v praxi smysluplnější. I proto se jí v eManu taky věnujeme.

 

Smart City & Smart Home

Osobně mě hodně zajímalo chytré město a chytrá domácnost. A na MWC samozřejmě nechyběly ani prezentace společností z těchto oblastí. Bylo zajímavé pozorovat, jak různorodá řešení existují a jaké zajímavé praktické dopady mají. Parkování a doprava byla témata, která nejsilněji rezonovala.

 

smart city, chytré město

 

Technologie 5G

Společnosti nabízející datové pokrytí a sítě se prezentovaly především novinkou v oblasti mobilních datových sítí. Mluvím o technologii 5G. V nejbližších pár letech nás právě díky této technologii čeká menší revoluce v rychlosti. Už teď LTE sítě poskytují rychlost v nižších stovkách megabitů, v praxi spíše vyšší desítky megabitů. Pro srovnání, 5G sítě poskytnou rychlost až 20 Gbit/s.

 

Technologie v automotive

Protože vyvíjíme aplikace pro ŠKODA AUTO a koncern VW, nemohli jsme si nechat ujít stánek značky SEAT. Na MWC se tato španělská značka ukázala především platformou Shazam a platformou Alexa.

 

Platforma Shazam

Hlavním tahákem automobilky SEAT byla integrace platformy Shazam přímo do jejich infotainmentu a následná synchronizace s Drive App. Uživatel tak může například vidět písničky, které si otagoval, a zároveň i data z jízdy, během které přesně tyhle písničky slyšel.

 

Platforma Alexa

Druhou zajímavou funkcí, kterou SEAT v souvislosti s infotainmentem představoval, byla integrace platformy Alexa od Amazonu. Alexa je chytrý asistent, díky kterému i v autě máte přístup k zajímavým informacím. Zkusili jsme, jestli zná Alexa Jaromíra Jágra a za pár vteřin nám o něm řekla všechny základní informace. Mimo tyto základní funkce umí Alexa perfektně pracovat s kalendářem, plánováním cest i s klasickými funkcemi volání a mailů.

 

seat, platforma Alexa, platforma Shazam

 

Zajezdili jsme si s virtuálním autíčkem i zasedli do trenažérů formulí a na závěr zadžemovali s robotickým parťákem a zkoukli chytrou ledničku. Mobile World Congress byl plný inspirace a nových trendů, které v eManu už známe. Jsme rádi, že se nám potvrdilo, že jsme na správné vlně. Uvidíme, co přinese příští rok.

 

Gabriel Szalay
Account Manager

RSS

Archiv

Sledujte nás

Kontakt

EMAN EUROPE
eMan s r.o.
U Pergamenky 1145/12
170 00 Praha 7
Czech Republic

+420 222 202 222
info@emanprague.com

EMAN NORTH AMERICA
eMan Solutions LLC.
Tower Executive Suites
19901 Southwest Fwy
Sugar Land, TX 77479

United States of America

+1 (346) 232 2867
hello@emanglobal.com

Sdíleno