Velký úspěch společnosti eMan na pražské burze – zájem o akcie předčil všechna očekávání [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Čeští vývojáři eMan zabývající se vývojem zakázkového softwaru dnes na pražské burze úspěšně upsali akcie za 46,6 milionu korun. Na trhu START tak společnost upsala celkem 914 tisíc kusů svých akcií za cenu 51 korun a stala se tak v pořadí již sedmou obchodovanou firmou v segmentu malých a středních podniků. Velký zájem o akcie potvrzuje i celkový počet objednávek, který činil 1,93 milionu kusů akcií a přesáhl tak nabídku o 111 procent.

Firma eMan, která dodává komplexní softwarové řešení energetickým společnostem, průmyslovým firmám, bankám nebo automobilkám, dosáhla loni obratu takřka 170 milionů korun a zaměstnává bezmála 120 lidí. Investoři skrze IPO ohodnotili společnost na 100 milionů korun. Získané peníze eMan použije na svůj další rozvoj, možné akvizice a také na splacení části bankovních úvěrů.

 

Úspěch pro eMan i pražskou burzu

Většinovými vlastníky, kteří budou i nadále ovládat více než 51 procent společnosti, zůstávají původní 4 zakladatelé v čele s výkonným ředitelem Jiřím Horynou. Přes 2 procenta akcií drží zaměstnanci firmy a zhruba 47 procent připadá na nové akcionáře z řad fondů i drobných investorů.

„Velký zájem o naše akcie nás velmi těší. Děkujeme všem investorům za důvěru, kterou do nás vložili, a mohou si být jistí, že ji rozhodně nezklameme,“ uvedl Jiří Horyna, výkonný ředitel eMan.

Radost z nové kotované firmy má i pražská burza. „Úspěšný vstup společnosti eMan je skvělou zprávou z pohledu diverzifikace titulů obchodovaných na našem trhu. Jedná se o první firmu ze segmentu IT“, říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

zleva: Jiří Horyna, CEO eMan a Petr Koblic, gen. ředitel Burzy cenných papírů Praha

 

Na všechny se nedostalo

Vstup na burzu oznámila společnost eMan již v dubnu. Akcie se pak začaly nabízet formou aukce na trhu START od 17. srpna až do dnešního poledne, tj. 31. srpna. Na transakci se podílela jako poradce skupina STARTEEPO, právní služby zajišťovala advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS.

„Vzhledem k tomu, že objednávky přesáhly počet nabízených akcií o 111 procent, došlo tak ke značnému krácení investorů. Ti, kteří by chtěli realizovat svoji investici v plné výši, budou mít možnost si dané akcie dokoupit na sekundárním trhu,“ upozorňuje František Bostl ze STARTEEPO.

Akcie se budou poprvé volně obchodovat v pátek 4. září. A to jak na trhu START pražské burzy, tak i na burze RM-Systém, kterou provozuje Fio banka. Ta se rozhodla s ohledem na velký zájem svých klientů akcie eMan na RM-Systému duálně zalistovat. Podobně se obchoduje na obou burzách i s akciemi výrobce obuvi Prabos nebo se zpracovatelem kůží Karo.

„Je patrné, že zajímavý růstový příběh v perspektivním sektoru vytvořil vysoce atraktivní mix pro domácí investory na pozadí trvajícího technologického boomu v zámoří. Na základě mimořádného výsledku IPO předpokládám vysoký zájem investorů o tento titul i v návazném sekundárním obchodování,“ dodal David Lamač, vedoucí oddělení sales Fio banky.

 

 

 

Verze ke stažení (.docx, 42 kB)

Tomáš Čermák
člen představenstva, eMan a.s. & CMO

RSS