V minulém díle našeho seriálu jsme si řekli, že mobilní operátoři krapet zaspali po odchodu GPRS do věčných lovišť. Poté nebyli pár let schopni nabídnout konkurenceschopnou technologii, což umožnilo v minulosti vyrůst Sigfoxu a dalším IoT technologiím. Dnes se konečně dostáváme k přítomnosti a pravděpodobné budoucnosti komunikačních možností Internetu věcí, tedy k infrastruktuře NB-IoT nebo také LTE Cat NB1, jak zní oficiální pojmenování dle 3GPP Release 13.
eMan Blog

Posouváme hranice rozšířené reality
31. 5. 2019Vývoj se žene stále dopředu a funkce rozšířené reality neboli Augmented Reality (AR) už dávno pronikly do našich telefonů. V eManu se rozšířené realitě věnujeme už od roku 2011. Dost dlouho na to, abychom si v tomhle článku mohli rozšířenou realitu stručně představit a shrnout nejzajímavější projekty, na kterých jsme zatím pracovali.

SourceMod pluginy aneb Udělejte si vlastní zombíky v Counter-Strike: Source
23. 5. 2019Jako mnoho mých vrstevníků, i já jsem vyrůstal na počítačových hrách. Dnes budu mluvit především o serverových modifikacích a legendární hře Counter-Strike: Source. Čtěte dál a vydejte se na cestu do světa, kde je možné úplně všechno.

Jazzy srovná dokumentaci do latě
14. 5. 2019Ve světě vývojářů se říká, že nějaká dokumentace je lepší než žádná dokumentace. To je sice pravda, ale i tak nás při práci s ní může čekat spoustu nepříjemností. Proto existuje nástroj Jazzy, který umí dokumentaci vygenerovat pomocí jediného příkazu. Pomáhá tak efektivněji využít náš čas a nenutí nás zdlouhavě „překládat” kód pro ty, kdo se v něm teprve chtějí zorientovat. Pojďme se podívat, jak tahle užitečná věc funguje.

IoT technologie: Sigfox (4/5)
9. 5. 2019V předchozích dílech našeho seriálu jsme si představili dvě technologie, které fungují zcela nezávisle na operátorech. Takže budete-li dostatečně odvážní, můžete na nich svá skvělá řešení provozovat bez toho, abyste někoho živili pravidelnými poplatky. Zcela opačným případem je Sigfox, o kterém si něco řekneme dnes.

Swiftlint – linter pro iOS
4. 4. 2019V životě vývojářů se občas objeví nástroj, který může výrazně usnadnit vzájemnou komunikaci. Nástroj, jehož použitím lze předejít výbuchům hněvu a nekontrolovaného šílenství. Jedním z nich je sympatický linter, který vám dnes stručně představím.

IoT technologie: LoRa a LoRaWAN (3/5)
19. 2. 2019V roce 2012 se na úpatí Alp zrodila technologie, která umožňuje zpracovat signály okolo hladiny šumu při provozu v bezlicenčních pásmech. Jak LoRa (Long Range) a LoRaWAN fungují, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a jak je použít v praxi?

IoT technologie: IQRF (2/5)
17. 1. 2019Nejdříve se podíváme na technologii, která vznikla tady u nás v Česku. Spatřila světlo inovativního světa před patnácti lety a ke komunikaci používá rádiovou frekvenci. Jak přesně funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody? Kolik to celé stojí a pro jaké použití se to nejvíc hodí? A víte, co je to IQRF Alliance?

IoT technologie: LPWAN, IQRF, LoRa, Sigfox, NB-IoT a jiná podivná slova (1/5)
9. 1. 2019V poslední době se kolem vás možná množí slova jako ajoutý, neroubend, sigfox, ajkjůáref nebo loravan. Co to znamená? Že nadešel – dokonce už před několika lety – čas zařízení, která jsou velmi malá, připojená do Internetu a vydrží samostatně pracovat řadu let bez nutnosti zásahu. Tyto vlastnosti shrnuje zkratka LPWAN (low-power wide-area network).

Infotainment: Mozek chytrého auta
24. 9. 2018Uživatel nasedá do svého chytrého vozu. Pustí se mu oblíbený playlist, pošle zpráva rodině, vyskočí upozornění na docházející benzin a návrh čerpací stanice s nejnižšími cenami, která je po trase. Tohle není sci-fi, ale každodenní rutina současnosti. Jaké technologie to umožňují a proč je infotainment klíčový?